Backup WordPressa. Jak zrobić kopię zapasową?

Kopie zapasowe WordPressa – inwestycja w bezpieczeństwo Twojej strony

Porównajmy Twoją stronę internetową do Twojego domu czy mieszkania. Posiadasz w domu wiele cennych rzeczy – dokumenty, zdjęcia, pamiątki. Podobnie na Twojej stronie znajdują się ważne informacje, które są owocem Twojej pracy – oferty, zdjęcia, portfolio, artykuły na blogu. Pracował*ś nad tym wiele godzin, być może wydał*ś całkiem spore pieniądze, żeby strona była odzwierciedleniem Twojego biznesu w świecie online.

A teraz wyobraź sobie, że nagle to wszystko tracisz. Miesiące, a może nawet lata pracy – ulega awarii, znika lub co gorsza – zostaje przejęte przez wirusy, złośliwe oprogramowanie lub hackerów.

To jakby do Twojego domu wszedł złodziej i powiedział, że od teraz on w nim rządzi. Albo nagle zalało mieszkanie, wybuchł pożar… no cokolwiek.

Kopia zapasowa to jak ubezpieczenie Twojego domu.

A w zasadzie, to tak, jakbyś miał dokładnie taki sam dom, ale w wersji kieszonkowej . W przypadku gdyby cokolwiek się stało, wyciągasz taką kopię z kieszeni i przywracasz dom do stanu sprzed zdarzenia. Tak wiem, można by było ten pomysł opatentować 😄.

Dlaczego kopie zapasowe są tak ważne?

  • Ochrona przed utratą danych: Jeśli stracił*ś kiedyś dane z komputera, telefonu, dysku – wiesz jaki to jest ból. I tak też może być z Twoją stroną www. Pliki do strony przechowywane są na serwerze. Jego awaria, atak hakerski, przypadkowe usunięcie ważnych plików – to tylko niektóre sytuacje, które mogą spowodować utratę danych, których odzyskanie może być ciężkie, a często nawet niemożliwe. Kopia zapasowa, najlepiej przechowywana na zewnętrznym serwerze, to gwarancja możliwości jej odtworzenia.
  • Przywrócenie strony do poprzedniej wersji: Jeśli wprowadzisz zmiany, które spowodują problemy na stronie, zawsze możesz przywrócić poprzednią, działającą wersję. Może się tak zdążyć w przypadku aktualizacji, które trzeba wykonywać, ale niestety czasem mogą pójść nie po naszej myśli.
  • Spokój ducha: Wiedząc, że Twoja strona jest zabezpieczona, a w przypadku jakichkolwiek komplikacji masz możliwość ją odtworzyć, możesz skupić się na innych aspektach swojej działalności.

Samodzielnie czy z pomocą?

Kopię zapasową można wykonać na kilka sposobów.

Kopia zapasowa na hostingu

Często usługodawcy na hostingu wykonują kopie zapasowe (upewnij się, czy Twój usługodawca tak robi), ale zazwyczaj nie są one dostępne dla Ciebie do pobrania. Dlatego mimo wszystko, ważne jest, by posiadać kopię, która jest w Twoim posiadaniu.

Kopia zapasowa przy pomocy wtyczki

Wśród wtyczek dostępne są również te, które umożliwiają wykonywanie kopii zapasowych, a także pobieranie ich na komputer czy zapisywanie w wybranym przez nas miejscu. Plus jest taki, że jest to w miarę proste i poręczne.

I wszystko fajnie, ale należy pamiętać o minusach tej metody. Część z wtyczek tworzy kopie w formie pliku możliwego do odtworzenia czy przywrócenia kopii tylko za pomocą również tej wtyczki. A jeśli strona przestanie działać, to również dostęp do tej funkcji wtyczki nie będzie dostępny. No i dodatkowy aspekt – to kolejna wtyczka instalowana na stronie, czego fanką nie jestem – im mniej wtyczek, tym mniejsze ryzyko awarii i bardziej wydajna.

Ręczna kopia zapasowa

Możesz pliki strony skopiować samodzielnie serwera FTP za pomocą dowolnego klienta FTP (np. FileZilla), wyeksportować bazę danych przez phpMyAdmin, a następnie spakować wszystkiego do archiwum ZIP i zamieścić w bezpiecznym miejscu. Jeśli zamierzasz przechowywać backupy w chmurze, to trzeba je także samodzielnie przesłać w to miejsce. To może być Dysk Google, Dropbox, OneDrive lub inne miejsce, w którym przechowujesz pliki. Ważne, by nie był to ten sam folder, a najlepiej nie ten sam serwer co strona – w przypadku awarii serwera tracisz dostęp i do strony, i do kopii.

Plusem wykonania takiego backupu jest to, że masz kontrolę nad tym, co kopiujesz i nie dokładasz do WordPressa dodatkowych wtyczek, które mogą spowalniać działanie strony lub narazić ją na zagrożenia w przypadku pojawienia się luki.

Minusem jest to, że wszystko musisz zrobić ręcznie, co jest bardziej czasochłonne i wymaga większej znajomości zagadnień związanych z poruszaniem się po serwerze czy podłączenia narzędzi do FTP.

Kopia zapasowa w usłudze administrowania stroną WordPress

Jest jeszcze jedna opcja, która w dużej mierze uwalnia Ciebie od myślenia o samodzielnym wykonywaniu kopii zapasowych. Możesz skorzystać z takiej usługi, która zapewni Ci spokojną głowę.

W mojej ofercie posiadam pakiet, dzięki któremu kopie zapasowe wykonują się automatycznie, cyklicznie, są przechowywane w chmurze, ale na serwerze zewnętrznym. Dodatkowo jest to rozwiązanie, które nie wymaga instalowania dodatkowej wtyczki, a jak już wspomniałam z punktu widzenia wydajności strony, ma to znaczenie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat zapraszam Cię na stronę Administracja www lub skontaktuj się ze mną – omówimy szczegóły i wyjaśnię dokładnie, na czym polega taka współpraca.

Jak często wykonywać kopię zapasową?

Powiem tak, to zależy jak często coś zmieniasz na stronie. Jeśli strona jest wizytówką, ale raczej nie zmieniasz na niej co chwilę treści, nie dodajesz wpisów blogowych, nie jest to sklep, to myślę, że wykonywanie kopii, jak i aktualizacji, wystarczy wykonywać raz do dwóch razy w miesiącu. Zalecam wykonanie backupu każdorazowo przed wykonaniem aktualizacji. Nawet aktualizacja jednej wtyczki może spowodować awarię strony. Oczywiście nie wykonujemy backupu po aktualizacji każdej kolejnej wtyczki, ale wykonanie jednej kopii przed przystąpieniem do aktualizowania pomoże nam przywrócić stronę z najnowszej wersji strony, a nie np. z kopii sprzed pół roku.

Podsumowanie

Tworzenie kopii zapasowych to niezbędny element utrzymania strony internetowej. Zlecając to zadanie specjalistom, zyskujesz pewność, że Twoja strona jest bezpieczna, a Ty możesz skupić się na swojej działalności.